Kırmızı Et

 

Kırmızı Et

Kırmızı Et

Kırmızı etle ilgili bu söyleşiyi mutlaka okuyun. Çocukların beslenme programında çok önemli bir yeri olan kırmızı etle ilgili önemli soruları Ankara Bayındır Hastanesi Diyetisyenlerinden Sayın Ayşe Ünlü yanıtladı.

Pişirilmeden önce et yıkanmalı mıdır?
Evet. Tüm besinler kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Etin üzerindeki kan, kıl vb. yabancı maddelerin uzaklaştırılması için yıkanması gerekir.


Özellikle köfteleri dondurmak büyük kolaylık. Buzluktan çıkardığımız ete çözdürme işlemi yapılmadan pişirilebilir mi?
Etler önce pişirileceği miktarlarda yağ geçirmez kağıtlara sarılır ve buzluğa yerleştirilir. 2-4 hafta buzlukta saklanabilir ancak kıyma 1-2 gün saklanabilir. Pişirilecek etler buzluktan soğutucu bölümüne çıkarılır ve orada çözündürülerek pişirilir. Köfte de aynı şekilde çözündürülerek pişirilir.


Dondurulan etin en sağlıklı çözdürme şekli nedir?
Dondurulan etin en sağlıklı çözündürme şekli dondurucudan ve ya buzluktan alınarak buzdolabının soğutucu bölümlerinde çözündürülmesidir. Oda ısısında çözündürmek doğru değildir. Çözündürülmüş yiyecek bir daha dondurulmaz.


Etin buzdolabında ve buzlukta saklanabilme süresi nedir?
Dondurulan besinlerin saklama süresi, deponun ısı derecesine bağlıdır. Sıcaklık derecesi alçaldıkça saklama süresi uzar.-18 santigrat derecenin altında besinler uzun süre saklanabilir. Et birkaç yıl bozulmadan, kalitesini kaybetmeden saklanabilmektedir. Dondurulma işlemi –32 santigrat derecede hızla yapılır, dondurulan et 18 santigrat derecede bir iki yıl, -8 santigrat derecede ise üç ay saklanabilir.


Çocuklara kırmızı et haftada kaç kere verilmelidir?
Çocuklara haftanın iki-üç günü kırmızı et, iki günü tavuk eti, iki günü balık, bir günde kurubaklagil (kurufasülye, nohut, barbunya, mercimek, börülce ve benzeri) yedirilmesi uygundur.


Mezbahalarda kesilen hayvanlar denetilerek damgalanır. Et satın alırken bu damgalara dikkat edilmelidir. Bu şartlarda bile etin çiğ tüketilmesi önerilemez, etlerin pişirilerek yenilmesi gerekir.


Diyetsiyen Ayşe Ünlü'ye çok teşekkür ederiz.